top of page

Çocuklarda Gece Terörü (Uyku Terörü)Gece Terörü (Uyku Terörü) nedir?


Gece terörü, uyku sırasında yaşanan ve çocuklarda sıkça görülebilen bir durumdur.


Genellikle 4-12 yaş arası çocuklarda rastlanır ve gece uykusundan aniden uyanmaları ve aşırı korku ve endişe yaşamaları ile kendini gösterir.

Uyku terörü, genellikle REM uykusu sırasında yaşanır ve çocuk sabah uyandığında hatırlamaz. Çocuk genellikle kendinde değildir ve etraftaki insanlarla iletişim kuramaz.

Gece terörü nedenleri arasında stresli ortam, uyku düzeninde değişiklik, uyku apnesi, anksiyete ve genetik faktörler düşünülebilir.


Tedavi genellikle gerekli değildir. Çocukların rahatlatılması ve stresi azaltmaya yardımcı olacak yöntemler uygulanması yeterlidir. Bir süre sonra kendiliğinden sona ermesi beklenir. Ancak çocuğunuzun gece terörü çok sık tekrarlıyor ve uzun zamandır devam ediyor ise bir çocuk doktoru ile görüşmeniz önerilir.


Çocuğumun gece terörü yaşamasını engelleyebilir miyim?


Gece terörü ile başa çıkmak için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 1. Düzenli bir uyku programı oluşturun: Rutin bir uyku programı ile çocuğunuzun uykusunu düzenli hale getirmek gece terörü riskini azaltabilir.

 2. Uyku öncesinde stresi azaltın: Gece uyku öncesinde çocuğunuz ile rahatlatıcı aktiviteler yapabilir, hikaye okuyabilir, uyumadan önce sohbet edebilir veya birlikte meditasyon yapabilirsiniz. Tüm bunlar stresi azaltarak uyku terörü riskini azaltabilir.

 3. Uyku öncesi sakinleştirici müzik kullanın: Rahatlatıcı müzik, çocuğunuzun uyku kalitesini arttırarak uyku terörü riskini azaltabilir.

 4. Çocuğunuzun yeterli süre uyuduğundan emin olun: Çocuğunuzun yaşına uygun süre uyumasını ve erken yatmasını gece terörü riskini azaltan bir diğer önlemdir. Çocukların günde 9-12 saat uyku almaları önerilir.

 5. Uyku sırasında odanın uygun sıcaklıkta, sessiz ve karanlık olmasını sağlayın: Uyku sırasında odanın uygun sıcaklıkta ve sessiz olması, uyku esnasında odasının karanlık olması (veya çok hafif sarı ışıklı bir gece lambası kullanılması) çocuğunuzun daha rahat uyumasını sağlayabilir. Dolayısıyla uyku terörü ile başa çıkmak açısından fayda sağlayabilir.


Eğer çocuğunuzun uyku terörü sık sık tekrarlıyorsa ve bu durum sizin ve çocuğunuzun yaşam kalitesini etkiliyorsa, bir çocuk doktoru, pedagog veya uyku uzmanına başvurabilirsiniz.

Çocuğum gece terörü(uyku terörü) yaşıyorken ne yapabilirim?


Gece terörü sırasında çocuğunuzun yanında olmak ve onu sakinleştirmek gereklidir. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulayarak çocuğunuzun rahatlatması ve uykuya dönmesine yardımcı olabilirsiniz.


 1. Sakin olun: Çocuğunuzun korkulu ve panikli halinin sizi endişelendirmesi çok normal. Ancak bunun sağlığını etkileyen ciddi bir durum olmadığını hatırlayarak sakin olmanız önemlidir. Sizin sakin tavrınız çocuğunuza güven verecektir.

 2. Ona sarılın: Çocuğunuza sakince sarılarak ona güven verin ve sakinleşmesine yardımcı olun.

 3. Onunla konuşmayın: Çocuğunuz uyku terörü sırasında aslında uyanık olmadığı için yanıt veremeyecektir. Bu sebeple, sessizce yanında durun ve ona dokunarak rahatlatmaya çalışın.

 4. Işık açmayın: Gece terörü sırasında ışığı açmak, çocuğunuzun uyanmasına ve sabah uyandığında gece yaşadığı korku ve endişeyi hatırlamasına neden olabilir. Bu sebeple, odanın mümkün olduğunca karanlık olması önemlidir.

 5. Çocuğunuzu yatağına geri yatırın: Çocuğunuz ayağa kalkmışsa, biraz sakinleşmesini sağladıktan sonra yavaşça yatağına yatırın ve yanında kalın.

 6. Doktorunuzla görüşün: Gece terörü uzun zamandır devam ediyor ve sık sık tekrarlanıyorsa, bir çocuk doktoru, pedagog veya uyku uzmanı ile görüşmeniz önemlidir.
Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page