top of page

Özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için ipuçları

Güncelleme tarihi: 4 May

Özgüvenli çocuklar yetiştirmek için şu tavsiyeleri izleyebilirsiniz: 1. Koşulsuz sevgi verin: Her konuda olduğu gibi, çocuğunuza özgüven aşılama konusunda da ilk adım "koşulsuz sevgi". Çocuğunuza onu başarıları ve yapabildiklerinden bağımsız olarak her durumda ve koşulda sevildiğini hissettirin. Başarı ile gösterilen sevgi ve ilgi ya da başarısızlık ile gösterilen sevgisizlik çocuğunuzun hem özgüvenini zedeler

 2. Pozitif geri bildirimler verin: Çocuğunuzun başardığı büyük ya da küçük işleri takdir edin ve onları övün. Bunu yaparken genel ifadeler kullanmak yerine, yaptığı işe yönelik spesifik övgülerde bulunun. Örneğin çok akıllı bir çocuksun demek yerine bu yaptığın davranış çok akıllıcaydı diyebilirsiniz.

 3. Yaşına uygun sorumluluklar verin: Çocuklarınıza sorumluluk vermek, onların kendi başlarına başarabileceklerini görerek kendilerine güvenmelerini sağlar. Onlara yaşlarına uygun olacak basit görevler verebilirsiniz.

 4. Yanlış yapmanın / başarısız olmanın normal olduğunu söyleyin: Çocuklarınızın hata yapmalarına izin verin ve başarısız olmanın öğrenme sürecinin doğal bir parçası olduğunu anlatın. Hata yaptıklarında eleştirilerinizi sakin bir dille ve kırıcı olmadan dile getirin.

 5. Rol model olun : Sizin ebeveyn olarak kendine güveli davranışlar sergilemeniz, çocuğunuza örnek alabileceği güçlü bir model sunar.

 6. Çocuklarınızı ilgi alanlarını bulması için destekleyin: Çocuklarınızın ilgi alanlarını ve tutkularını ortaya çıkarabilmeleri için imkan sunmakta çalışın. Kendilerini rahat ifade edebildikleri alanlarda onları destekleyin.

 7. Başkalarına saygı duymayı öğretin: Başkalarına saygı göstermek, çocuğunuzun başkalarıyla daha iyi iletişim kurmasına ve dolayısıyla insan ilişkilerinde kendine güvenmesine yardımcı olur.

 8. Hedef koymalarını sağlayın: Çocuklarınıza yaşlarına uygun olarak ulaşabilecekleri hedefler belirlemekte yardımcı olun. Hedeflerine ulaştıklarında onları takdir edin.

 9. Eleştirel düşünme yeteneklerini geliştirin: Çocuklarınıza eleştirel düşünme yeteneği kazandırmak, kendilerine güvenmeleri ve problemlerini çözmeleri konusunda yardımcı olur.

 10. Sosyal çevre desteği sağlayın: Aile ve arkadaş desteği, çocukların kendilerine güvenmelerini ve cesaretlerinin artmasını sağlar.

 11. Sabırlı olun: Kendine güvenli bir çocuk yetiştirmek konusunda sabırlı ve istikrarlı olun. Unutmayın ki bu uzun soluklu bir süreç olacaktır.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page