top of page

Kardeş Kavgalarıyla Başa Çıkma

Güncelleme tarihi: 29 May 2023


Kardeş kavgaları aile içinde yaygın olarak görülebilen bir durumdur. Bu kavgalar, çocukların birbirleriyle çatışmaya girmesi, rekabet etmesi veya farklı düşüncelere sahip olmaları nedeniyle ortaya çıkabilir. Kardeş kavgalarıyla başa çıkmak için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz:

  1. Sağlıklı iletişim sağlayın: Çocuklarınızın hem sizinle hem de birbirleri arasında sağlıklı bir ilişki ve iletişim olmasının önemi büyüktür. Çocuklarınızın duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine imkan verin. Onları dikkatle dinleyin ve birbirlerini dinlemelerini sağlayın.

  2. Sorun çözme becerilerini geliştirin: Kardeşler arasında ortaya çıkan anlaşmazlıkları çözümlemek için problem çözme becerilerini öğrenmelerine yardımcı olun. Hep birlikte önce sorunu tanımlayın, sonrasında herkesin fikirlerini paylaşmasına izin verin ve karşılıklı olarak kabul edilebilir, orta noktada buluşulan bir çözüm bulmaya çalışın.

  3. Adil olun: Çocuğunuzun adalet duygusunu geliştirmek önemlidir. Eşit ve adil davranmaya çalışın. Her birinin ihtiyaçlarına ve duygularına önem verin. Böylece kardeşler arasında oluşabilecek rekabeti azaltabilir ve anlaşmazlıkları önleyebilirsiniz.

  4. İlgili davranın: Kardeşler arasındaki kavgalara müdahale etmek ve anlaşmazlıkları çözmek için orada olduğunuzu onlara gösterin. Tarafsız ve adil bir şekilde durumu değerlendirin ve çocukların birbirlerini diğerinin yerine koymalarını sağlayın. Bu sayede empati yapmayı öğrenecek ve birbirlerine karşı daha anlayışlı olmaya başlayacaklardır.

  5. Paylaşma ve işbirliği becerileri kazandırın: Kardeşler arasındaki paylaşım ve işbirliğini arttıracak aktiviteler oluşturun. Ortak ilgi alanlarını bulmalarını sağlayın ve bu ortak zevklere hitap eden oyunlar oynamalarını veya çeşitli projeler üzerinde çalışmalarını teşvik edin. Böylece kardeşler arasında daha sağlam ve yakın bir ilişki oluşacaktır.

  6. Sınır çizin: Sınır çizilmesi çocukların davranışlarını düzenlemeye yardımcı olabilir. Her çocuğun kabul edilebilir ve kabul edilemez davranışlar hakkında bilgilendirilmesi ve sınırların belirlenmesi önemlidir. Böylece çatışmaları azaltabilirsiniz.

  7. Olumlu davranışları takdir edin: Kardeşler arasındaki olumlu etkileşimleri takdir edin. İyi davranışları farkettiğinizi hem sözel olarak belirtin ve hem zaman zaman ödüllendirerek takdirinizi gösterin. Bu, çocuklarınızı birbirleriyle daha olumlu ve yapıcı iletişim ve etkileşimlerde bulunmaları konusunda teşvik edebilir.

  8. Kendi öfkenizi kontrol edin: Çocukların kavgalarına müdahale ederken sakin ve kontrol edici olmaya çalışın. Kendi öfkenizi kontrol etmek, çocuklara örnek olmanızı sağlar ve daha yapıcı bir ortam yaratır.

  9. Aynı takımda olduklarını hissettirin: Çocuklarınıza beraber yapabilecekler görevler ve sorumluluklar vererek birlik ve beraberlik duygularının gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca ortaya çıkan çatışmalarda -eğer ki bir taraf yüzde yüz hatalı değil ise- aynı yaptırımları uygulayabilirsiniz. Hem doğru davranışlarının hem de hatalı davranışlarının sonuçları beraber yaşamak onlara aynı takımda olduklarını hissettirecektir.


Kardeş kavgaları tamam yok etmek zor olabilir, ancak yukarıdaki yöntemlerden size uygun olanları uygulayarak çocuklarınızın birbirlerine daha fazla saygı duymalarını ve empati yapmalarını sağlamanız mümkündür. Bu sayede çocuklarınızın arasında daha sağlıklı bir ilişki gelişebilir ve çatışmalar azalabilir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page