top of page

Mükemmel Anne mi yoksa Mutlu Anne mi?

"Mükemmel annelik" deyimi, genellikle gerçekçi olmayan ve çok yüksek standartlara ulaşmayı hedefleyen bir yaklaşımı ifade eder. Her şeyden önce mükemmellik kavramı pek gerçekçi değildir çünkü kişiden kişiye değişkenlik göstereceğinden herkesin tanımı farklı olabilir.


Mükemmel anne olmaya çalışmak, çocuğun ihtiyaçlarını anlamak, ona sevgi ve güven dolu bir ortam sağlamak ve destek olmak gibi olumlu hedeflere ulaşmaya çalışmak anlamına geliyorsa anlamlıdır. Ancak, bu uğurda kendinize aşırı yüklenmek, kusursuzluğu hedeflemek ve sürekli bir tatminsizlik duygusuyla boğuşmak, hem sizin hem de çocuğunuzu hem ruhsal hem d fiziksel olarak hedeflediğizin tam tersi yönde yani olumsuz etkileyecektir.


Doğru yaklaşım, makul ve gerçekçi beklentiler, kendinize ve çocuğunuza anlayışla yaklaşmak, hata yapma olasılığınızı kabullenmek, öğrenmeye ve gelişmeye açık olmaktır. Unutmayın ki her anne birbirinden farklı olduğu gibi ve her çocuk da farklı ihtiyaçlara sahiptir. Kendinizi aşırı derecede eleştirmek yerine, olumlu bir yaklaşımda olmak, güvendiğiniz kişilerin tavsiye ve desteğini kabul etmek ve kendi deneyimlerinizden de dersler çıkarak ilerlemek daha sağlıklı bir yaklaşım olabilir.


Çocuklar, mükemmel anne yerine mutlu, sevgi dolu, güleryüzlü, anlayışlı ve destekleyici bir anneyle büyümeyi tercih ederler. Mükemmeliyet arayışı, stres seviyenizi arttıracak ve saydığımız bu özelliklerden sizi uzaklaştıracaktır. Kusursuz olma çabanız, sizin olduğu kadar çocuklarınızın da stres seviyelerini artırabilir.


Çocuklar, farklı şekillerde de olsa aslında her yaşta ebeveynlerinin sevgi, anlayış ve desteğine ihtiyaç duyarlar. Sadece mutlu ve hayatından keyif duyan bir anne, çocuğuna mutlu olmak ve hayattan keyif almak için örnek olabilir.


Ebeveynlerin kendi ihtiyaçlarına da dikkat etmesi önemlidir, çünkü sadece mutlu ve dengeli bir anne çocuğuna daha iyi bir destek sağlayabilir. Bu sayede çocuğunuzun hem sizinle hem de diğer tüm insanlarla olumlu ilişkiler kurmasına ve güvenli bir bağ oluşturmasına da yardımı olabilirsiniz.

Önemli olan, annelerin/ebeveynlerin gerçekçi beklentilere sahip olmaları, önce kendilerine, sonra çocuklarına sevgi ve anlayışla yaklaşmaları ve sağlıklı bir iletişim içinde olmalarıdır.


Kendi kusursuzluk arayışınız, sizi çocuğunuzdan da gerçekçi olmayan bir mükemmellik beklentisi bekler hale sokabilir. Unutmayın ki hata yapmak çok insani ve normaldir. Bu hatalardan öğrenmek, hem ebeveyn hem de çocuk için gelişmek adına değerli bir deneyim olabilir.


Annelik ve onun getirdiği herseye doğru yapma isteği bazen gerçekten zorlayıcı ve yıpratıcı olabilir. Eğer bu durum sizin ve çocuğunun hayatında sorun yaratıyorsa lütfen profesyonel destek almaktan çekinmeyin.

Son olarak unutmayın ki siz zaten çocuklarınızın gözünde her zaman mükemmelsiniz.

6 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page