top of page

UYKU EĞİTİMİ YAZI SERİSİ - 3 Uyku eğitiminde nelere dikkat edilmeli?

Güncelleme tarihi: 28 Mar 2023


Bebekler için uyku eğitimi söz konusu olduğunda, akılda tutulması gereken birkaç önemli faktör vardır. Bunlar şunları içerir:


1. Uzman görüşü almak: Bebek uyku eğitimine başlamadan önce bir uzmanla görüşmek (Pediatrist veya uyku EĞİTİMİ uzmanı) bebeğin sağlığı ve güvenliği için önemlidir. Uzmanlar bebeğin yaşına ve ihtiyaçlarına uygun uyku eğitimi yöntemleri önererek, bebeğin sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmasına yardımcı olabilir.


2. Güvenli bir uyku ortamı sağlamak: Uyku sırasında boğulma veya nefes alma güçlüğü riskini azaltmak için ebeveynler güvenli ürünler seçiminde dikkatli olmalıdır.


2. Bebeğin rahatlığını sağlamak: Bebeğinizin bezinin temiz olduğundan emin olmak, uygun sıcaklıkta bir oda sağlamak ve bebeğin aç, susuz ya da aşırı tok olmamasına özen göstermek önemlidir.


3. Uyku rutini uygulamak: Her uyku saatinde aynı rutini uygulamak bebeğinize uyku saatinin geldiğini hatırlatarak uyumasını kolaylaştıracaktır. Bu rutinler, uyku öncesi hareketli aktiviteleri kesmek, banyo yaptırmak, odayı karanlık hale getirmek, kitap okumak ve hep aynı müziği çalmak olabilir.


4. Sabırlı olmak: Uyku eğitimi süreci, bebeğin uyku alışkanlıklarını değiştirmeyi içerir ve ailelerden hem sabır hem de tutarlılık gerektirir. Uyku eğitimini tutarlı bir şekilde takip etmede ısrar, başarısı için çok önemlidir.


5. Bebeğin duygusal ihtiyaçlarına uygun hareket etmek: Uyku eğitimi sırasında, bebeğin duygusal ihtiyaçlarına uygun davranmak gerekir. Bebeğin çok ağlaması veya rahatsız olması durumunda, bebeğin yanında olmak ve sakinleştirmek ve sonrasında uyku eğitimine devam etmek gerekebilir.


Sonuç olarak, bebeğinize uyku eğitimi verirken bebeğin sağlığı, güvenliği, rahatı ve duygusal ihtiyaçları mutlaka dikkate alınmalıdır. Ayrıca, ailelerin sabırlı ve istikrarlı olmaları ve anne&bebek uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeleri önerilir.


my bee & me TOG dereceli uyku tulumları ile gece boyunca üşümeyen ve terlemeyen bebeğinizin uykusu daha az bölünür.

Yorgan vb örtüler ile bebeğinizin üzerini örterken uyandırma riski azalır.

​Bu sebeple profesyoneller uyku eğitimi için TOG uyku tulumunu önermektedirler.


11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page