top of page

Uzman Anne&Bebek Koçu Sevim Kuruçay Çam, Tek parça karyola koruyucuların risklerini anlatıyor.

Güncelleme tarihi: 18 Nis 2023

Sevim Kuruçay Çam, Uzman Anne&Bebek Koçu şöyle diyor:

Türkiye'de bebek karyolası yan koruyucuları herhangi bir bebek karyolasının standart aksesuarıdır. Ebeveynler, bebeklerini çarpma ve yaralanmalardan koruyacak bir ürün satın aldıklarını düşünüyor ve bu ürünlerin gerçekten güvenli olup olmadığını sorgulamıyorlar maalesef.

KLASİK KARYOLA KORUYUCULAR BEBEĞİM İÇİN GÜVENLİ Mİ?

Tek parça şeklindeki veya son yıllarda tercih edilen örgü şeklindeki yan koruyucular bir çok tehlike barındırıyor. Bu koruyucular New York ve Chicago dahil olmak üzere birçok ABD eyaletinde, SIDS tehlikesi barındırması sebebiyle yasalar gereği yasaklanmış durumda ve şu anda tüm Amerika genelinde de bu ürünlerin yasaklanma süreci devam ediyor.

Yasaklanma nedenlerinden bazıları:

Bir bebek yüzünü yan koruma pedine gömebilir. Bu durumda nefes alış verişi zayıflar. Veya başını yan korumanın altına sokabilir ve henüz güçsüz olan boyun kasları sebebiyle geri çıkamayıp nefessiz kalabilir. Ayrıca koruyucuları yatağa sabitleyen bağlar da bebeğin boynuna dolanarak çok ciddi bir tehlike oluşturabilir.

Daha büyük aylarda, hareketlenmeye ve yürümeye başlayan bebekler, tek parça yan koruyucuları basamak gibi kullanarak karyoladan kendilerini dışarı atabilir ve düştüklerinde ciddi yaralanma vakaları görülebilir.


Karyolayı tamamen çevreleyen tek parça koruyucular hava akışını azaltır ve özellikle yaz aylarında karyola içindeki sabit havanın sürekli solunması bebek sağlığını olumsuz etkiler.

ABD'den gelen bu resmî bilgilere ve profesyonel tıbbi önerilere de dayanarak, güvenli olmayan geleneksel, tek parça şeklindeki veya örgü modelindeki karyola koruyucuları kullanmanızı önermiyorum. Çocuklarımızın güvenliği her şeyden önemli.

O halde bebeğimizi çarpma ve yaralanmalardan korumak için ne yapacağız?


Bunun için yenilikçi ve güvenli bir alternatif olan dikey karyola koruyucuları kullanmanızı öneririm. Türkiye’de ilk ve tek olan @mybeeandme.tr markası ile ilk tanıştığımda bu ürünün kesinlikle bebek güvenliğini tehdit etmeyen ve son derece güvenli bir ürün olduğunu düşündüm. Bu sebeple bebeğinizin karyolası için my bee and me karyola parmaklık koruyucu kullanmanızı gönül rahatlığı ile tavsiye edebilirim.149 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page